środa, 4 grudnia 2013

Pierogi z jagodami i czerwonymi porzeczkami.

     Uwielbiam wszystko co słodkie i z owocami :-). Pierogi z nadzieniem owocowym przygotowuję zawsze, gdy zostanie mi ciasto na pierogi lub chcę moich bliskich mile zaskoczyć. Pierogi z owocami w tej kombinacji są przepyszne. Słodkie jagody przełamane kwaskowym smakiem porzeczek, wszystko to oblane sosem na bazie jogurtu naturalnego i owoców. Kurcze, ale były pyszne!!!

Składniki na pierogi z jagodami i czerwonymi porzeczkami
ciasto:
250 g mąki pszennej
175 ml ciepłego mleka
farsz:
1 i 1/2 szklanki mrożonych jagód
1 szklanka mrożonych czerwonych porzeczek
1 łyżka cukru
sos:
2 łyżki jagód
1 łyżka czerwonych porzeczek
1 łyżka miodu lub cukru
150 g jogurtu naturalnego (może być również owocowy, ale wtedy nie dodajemy miodu)
     Ciasto. Na stolnicę wysypujemy mąkę formując stożek, robimy w nim wgłębienie i wlewamy trochę mleka. Delikatnie mieszamy za pomocą noża i znów dolewamy trochę ciepłego mleka, mieszamy i wlewamy resztę mleka, mieszamy i wyrabiamy ciasto nożem (ma być miękkie i elastyczne), gdy jest za rzadkie podsypujemy mąką, gdy za twarde dolewamy troszeczkę mleka. Gdy ciasto jest już zwarte wyrabiamy chwilkę rękoma, aż będzie gładkie. Teraz zabieramy się za lepienie pierożków. Można rozwałkować porcję ciasta i szklanką wyciąć równe krążki, ja postępuję zgodnie ze sposobem babci, czyli odkrawam część ciasta, roluję w wałeczek, kroję na równe cząstki, które rozwałkowuję tworząc podobnej wielkości okrągłe placuszki.
     Farsz. Na farsz potrzebne są mrożone owoce, jeśli mamy świeże to musimy je zamrozić. Owoce mieszamy z cukrem.
Na powstałe krążki nakładamy łyżką farsz i zlepiamy, formując pierogi. Ciasto jest na tyle plastyczne, że się pięknie zlepia bez żadnych dodatków. Porcję przygotowanych pierogów wrzucamy na wrzątek, często mieszamy, wyciągamy po upływie 3 minut od momentu zagotowania.
     Sos. Mieszamy składniki sosu i polewamy nim ugotowane pierogi (gdy zostanie nam owoców z farszu, to z nich robimy sos).


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz