Ciasto duńskie.

     Ciasto duńskie (danish pastry, ciasto półfrancuskie drożdżowe) jest odmianą ciasta francuskiego, przygotowuje się je podobnie, lecz jako bazę używa się ciasta drożdżowego. W rezultacie otrzymujemy chrupiące ciasto z mięciutkim wnętrzem. Jest pyszne!!! Zastosowanie ma podobne jak ciasto francuskie, ja lubię je z nadzieniem z budyniu i owoców, mąż zachwyca się nad kopertami z serem. Do nadzienia można użyć również dżemu, owoców, kremu czekoladowego, farszu mięsnego, czy z pieczarkami i w każdej z tych wersji jest pyszne! Mój przepis jest nieco uproszczony, ale efekt końcowy jest taki sam ;-) Polecam!

Składniki na ciasto duńskie wszystkie składniki powinny mieć temperaturę pokojową
1 kg mąki pszennej
200 ml jogurtu naturalnego
200 ml mleka
100 ml oleju
1 łyżka cukru
1 łyżeczka soli
3 jajka
4 dag świeżych drożdży
jeśli chcemy przygotować słodkie ciastka dodajemy jeszcze 2 łyżki cukru
jeśli bułeczki mają być wytrawne dodajemy jeszcze pół łyżeczki soli
DO SMAROWANIA:
120 g rozpuszczonego masła
1 roztrzepane jajko
      Mąkę przesiewamy do dużej miski i robimy w niej wgłębienie. W połowie porcji letniego mleka rozpuszczamy drożdże i 1 łyżkę cukru, dobrze mieszamy, wlewamy rozczyn do wgłębienia w mące. Do pozostałej części mleka wbijamy jajka, dodajemy śmietanę, jogurt, olej i roztrzepujemy rózgą. Gdy drożdże już trochę podrosną wlewamy płyn, dodajemy sól i w zależności od tego jakie ciasto chcemy otrzymać cukier lub sól. Wyrabiamy ciasto około 10 minut, aż będzie ładnie odchodziło od miski, przykrywamy ściereczką i odkładamy w ciepłe miejsce na około 60 minut (ciasto ma w tym czasie podwoić objętość). Jeśli masz jakieś problemy ze zrobieniem ciasta drożdżowego polecam tę notkę, może się przyda.
     Po tym czasie rozpuszczamy masło i odstawiamy, żeby lekko przestygło. Ciasto dzielimy na pół i jedną część przekładamy na stolnicę, delikatnie wyrabiamy, dzielimy ją na 5 części i z każdej z nich formujemy kulę,
którą następnie cienko wałkujemy (na około 5 mm).
Na czterech plackach rozlewamy po 2-3 łyżki masła i równomiernie smarujemy,
układamy jeden na drugim,
a na samej górze umieszczamy ostatni, piąty, nieposmarowany placek.
Możemy ciasto lekko rozwałkować lecz to trudne zadanie, kolejno składamy do środka dwa przeciwległe krańce,
wałkujemy, następnie dwa pozostałe krańce i również wałkujemy.
Ciasto dzielimy na 4 części, z każdej z nich formujemy po 2 koperty, czy inne bułeczki. Tak samo robimy z pozostawioną w misce resztą ciasta. Przy formowaniu należy jednak pamiętać by nie rozwałkować ich zbyt cienko, gdyż warstwy zanikną. Gotowe bułeczki smarujemy roztrzepanym jajkiem i pieczemy w temperaturze 180 stopni C przez 30 minut. Przed podaniem posypujemy cukrem pudrem.

Komentarze