Bigos z kapusty cukrowej.

     Uwielbiam to danie, nie jest tak ciężkie jak tradycyjny bigos z kapusty kiszonej, ma delikatniejszy smak, jest idealnym daniem na jesienno-zimowy obiad. Kolejną zaleta jest to, że wychodzi go naprawdę sporo i można go zapasteryzować i przechowywać w lodówce jeszcze co najmniej 2 tygodnie (u nas dłużej nie postoi, bo znika).

Składniki na bigos z kapusty cukrowej
1 główka białej kapusty
4 cebule
0,8-0,9 kg mięsa wieprzowego (łopatka, gulaszowe)
0,25 kg kiełbasy
1 słoik o pojemności 0,3 litra swojskiego przecieru pomidorowego lub puszka pomidorów krojonych bez skóry
0,5 litra rosołu (może być z kostki)
2 liście laurowe
5 ziaren ziela angielskiego
kilka ziaren pieprzu
przyprawa do bigosu
sól
pieprz
olej
     Kapustę myjemy, dzielimy na cztery części, a następnie szatkujemy. W sporym garnku rozgrzewamy 3-4 łyżki oleju. Cebule kroimy w kostkę i wrzucamy na gorący tłuszcz. Mięso kroimy w kawałki około 3-4 cm i dodajemy do zrumienionej cebulki, posypujemy odrobiną soli i pieprzu, podsmażamy na złoto. Gdy mięsko już nabierze odpowiedniego koloru wlewamy rosół, wrzucamy liście laurowe, ziarenka pieprzu i ziela angielskiego, a następnie dokładamy pokrojoną kapustę. Przykrywamy garnek pokrywką, zmniejszamy grzanie i gotujemy godzinkę. Po tym czasie dodajemy przecier pomidorowy lub pomidory z puszki, pokrojoną kiełbaskę i nadal gotujemy. Jeśli nasz bigosik jest zbyt wodnisty to zdejmujemy pokrywkę, by nadmiar płynu mógł swobodnie odparować. Po 30 minutach doprawiamy danie przyprawą do bigosu i gotujemy jeszcze 10 minut, by wszystkie smaki się przegryzły i gotowe :-)
     Taki gorący bigos najlepiej od razu włożyć do słoików, odwrócić do góry dnem i pozostawić do ostygnięcia. Zimne słoiki wkładamy do lodówki.

Komentarze

  1. Nie robiłam takiego bigosu. Na pewno jest delikatniejszy. Kiedyś chętnie spróbuję ugotować taki :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Wygląda bardzo apetycznie. Muszę częściej tutaj zaglądać. :-)

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz