Rogale Marcińskie.


     Wspaniałe, pyszne, puszyste i chrupiące, czyli najlepsze rogale Marcińskie. Oczywiście bez certyfikatu, bo na maśle. W tym roku wypróbowałam gotowe nadzienie z puszki, ku memu zdziwieniu było całkiem, całkiem (polecam wszystkim zabieganym), chociaż wiadomo, że swojskie byłoby najlepsze. Trochę było zabawy ze zwijaniem, bo nie bardzo lubię jak nadzienie wystaje z każdej strony ;), ale każdy kolejny rogal wyglądał lepiej. Po wyrośnięciu i upieczeniu okazało się, że przybrały właściwy kształt, a po lukrowaniu wręcz zachwycały wszystkich. Dodam jeszcze, że smakowały wybornie! Polecam!!!


Składniki na Rogale Marcińskie: na 20 sztuk
CIASTO PÓŁFRANCUSKIE:
540 g mąki tortowej
25 g świeżych drożdży
1 łyżeczka cukru do rozczynu
250 ml ciepłego mleka
3 łyżki cukru
1 łyżka cukru z wanilią
2 żółtka (białka do nadzienia)
1 jajko
szczypta soli
50 g roztopionego, ciepłego masła
200 g masła roztopionego, wystudzonego, lekko tężejącego
roztrzepane jajko do smarowania

     Mąkę przesiewamy do misy miksera, w środku robimy wgłębienie. Drożdże rozcieramy z łyżeczką cukru, oraz kilkoma łyżkami ciepłego mleka. Po dokładnym wymieszaniu, przelewamy rozczyn do dołeczka w mące i tak zostawiamy na 5-10 minut do wyrośnięcia. Po tym czasie do mąki dodajemy resztę mleka, cukier, cukier z wanilią, żółtka, jajko, sól i wyrabiamy gładkie, elastyczne ciasto (około 10 minut). Po tym czasie dodajemy ciepłe masło (50 g) i wyrabiamy kolejne 5 minut. Po tym czasie ciasto oprószamy mąką, miskę przykrywamy ściereczką i odstawiamy na 1 godzinę do wyrośnięcia. W tym czasie roztapiamy 200 g masła i odstawiamy do lekkiego stężenia. 
     Wyrośnięte ciasto dzielimy na 8 części, z każdej formujemy kulę, a następnie wałkujemy na placki o grubości około 3-4 mm. Na talerzu, lub tacy, układamy pierwszy placek ciasta, smarujemy tężejącym masłem, na nim układamy kolejny placek, na nim znów masło i tak do wykorzystania wszystkich składników, pamiętając, że ostatnią warstwą ma być ciasto. Całość wkładamy do lodówki na około 30-40 minut. po tym czasie wyjmujemy placki, wykładamy na oprószonej mąką stolnicy i wałkujemy na grubość około 1 cm, składamy na pół i znów wałkujemy na prostokąt o wymiarach 80 cm x 40 cm, następnie dzielimy na pół (80 cm x 20 cm) i każdy taki pas dzielimy na 10 trójkątów (8 cm w podstawie i 20 cm długość), otrzymujemy więc 20 trójkątów. Podstawę nacinamy na  głębokość 1 cm.

NADZIENIE:
1 puszka masy z białego maku (400g)
2 białka
2 łyżki cukru pudru

     Białka ubijamy na sztywną pianę, dodajemy cukier puder, dokładnie miksujemy, dodajemy 2-3 łyżki masy i znów dokładnie miksujemy. Odkładamy mikser zastępując go trzepaczką, dodajemy resztę masy makowej i delikatnie mieszamy do połączenia. 

     Na każdym trójkącie smarujemy porcję masy (1 łyżka) i zwijamy je tworząc rogale, układamy na blasze w sporych odległościach. Bułeczki odstawiamy do wyrośnięcia na około 30 minut, w tym czasie nagrzewamy piekarnik do temperatury 170-180°C z termoobiegiem lub 200-210°C góra-dół. Wyrośnięte rogale smarujemy roztrzepanym jajkiem, pieczemy do zarumienienia, czyli 20-25 minut. Studzimy. 

LUKIER:
1 łyżeczka soku z cytryny
1 szklanka cukru pudru
gorąca woda
posiekane orzechy lub migdały

     Ucieramy cukier puder z sokiem cytrynowym, dodając tyle wody, żeby powstał gładki lukier. Rogale lukrujemy i posypujemy pokrojonymi orzechami lub migdałami.




Komentarze

Prześlij komentarz